Priboj — Daleko je taj 1. septembar! Ko će i kad početi da radi, ko ostaje ispod crte od 600 radnika? Hoće li biti otkaza, stečaja, kada i kako će povezati staž…?
Kako će se mnogi privići na posao kad su godinama bili dokoni ili odvojeni od struke?
Ovo su noćne more, svakodnevna pitanja i nedoumice koje tište 759 radnika FAP-a iz Priboja, u nadi i strepnji šta će doneti dani do 1. septembra, kada „Sisu auto“ iz Finske preuzima nekad najveću fabriku drumskih vozila na Balkanu.
Tek što se osušilo mastilo na memorandumu o razumevanju, koji su krajem prošle nedelje u hali FAP u Priboju, uz prisustvo premijera Srbije Aleksandra Vučića, potpisali Dušan Vujović, srpski ministar privrede, i Timo Korhonen, vlasnik poznate fabrike kamiona, radnici FAP su upućeni na plaćeno odsustvo.
Istina (ruku na srce), ovde je malo ko šta i radio poslednjih sedam meseci, između dve posete Vučića i blokade barske pruge, kada su radnici tražili da saznaju šta država smera. A i ranije – često se sa odmora išlo na plaćeno, pa su u čitavom kraju govorilo „raspušteni ko fapovci“.
„Mnogo je nedoumica: nismo upoznati sa biznis planom Finaca, niti dinamikom zapošljavanja, nema pojedinosti o socijalnom programu“, otkriva mašinski inženjer Predrag Simić, predsednik ASNS, drugog po veličini sindikata u FAP-u.
Nezvanično se saznaje da će finski proizvođač za četiri nedelje predočiti biznis plan, prema kome će se ovde najpre proizvoditi komponente za kamione i prvo zaposliti 200 od 600 budućih radnika. Premijer Vučić je najavio da će kamiondžije u tri letnja meseca imati podršku države, a adresa za sva ostala pitanja je, kako je rekao – Ministarstvo privrede.
„Očekujemo da za koji dan ili nedelju rukovodstvo fabrike i sindikalce prime u Ministarstvu privrede. Ima mnogo nepoznanica, pre svega koji će biti model raščišćavanja stanja i zapošljavanja, da li će radnici ići na biro?“, podseća Simić.
Radnicima se duguju četiri plate, staž nije povezan od 2010. godine. Odakle će i kako to biti namireno? A čekaju se i nova zakonska rešenja.
„Desetak radnika treba da ide u penziju, ali im nije izmiren staž, već 70 radnika ispunjava uslove za otpremnine po nekadašnjim pravilniku, ako ga bude u novom socijalnom program“, kazuje jedan od sindikalaca, koji bi da mu se ime ne pominje.
Kamiondžije su, konačno svesne da ih niko neće osim Finaca, pa mnogi savetuju da se spusti lopta u „dolini gladi“ i gradu koji je odavno na prosjačkom štapu, a poslednja mašina u fabrici je kupljena pre 25 godina.
–U FAP su juče najavili da će objaviti spiskove radnika koji će proizvoditi delove i montirati 10 kamiona za Vojsku Srbije. Naime, Vojska je platila za isporuku 10 vozila tipa FAP 11-18, a službe su započele nabavku motora i opreme.
–U gradu na Limu tvrde da će opština godinama neplaćane poreze, od kojih je FAP bio zaštićen kao preduzeće u restrukturiranju, namiriti preuzimanjem Toplane koja ima više od četrdesetak radnika i jedno je od četiri zavisna preduzeća FAP. Opština je, inače, osnovala preduzeće za grejanje, koje ima samo direktora. I drugi su „bacili oko“ na deo imovine na više lokacija.
Izvor: Novosti
Ostavite vaš komentar