Povodom svetskog dana dece obolele od raka u sredu 15. februara, od 12-14 časova ispred prijepoljskog Doma kulture dođite i podržite naše hrabre mališane, makar svojim prisustvom i budite nit u velikoj mreži solidarnosti koja se plete širom Srbije.
U 13 časova, ka nebu će biti pušteni baloni u znak podrške, našim malim herojima i sećanju na mališane koji više nisu sa nama, čime će simbolično biti poslata poruka podrške svim mališanima koji se leče od raka u Srbiji. Tokom događaja, posetioci će imati priliku da kupovinom balona ili promotivnih artikala daju svoj doprinos izgradnji novog dečjeg hemato-onkološkog odeljenja u Nišu.
Ovom prilikom biće postavljeni i posebni foto ramovi sa velikim zelenim rukavicam simbolom kampanje ,,I ja se borim“, u kojima će posetioci moći da se slikaju i podele fotografije na svojim društvenim mrežama. Budite deo ovog humanog gesta. U pitanju su deca. Preuzeto sa PPmedia
U okviru Kalendara javnog zdravlja, na inicijativu Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka (NURDOR), uz podršku Ministarstva zdravlja i ove godine, 15. februar se obeležava kao „Međunarodni dan dece obolele od raka“
Cilj kampanje je edukacija šire javnosti i povećanje nivoa svesti društvene zajednice o problematici raka kod dece, poboljšanje uslova lečenja,rehabilitacije i socijalizacije obolele i izlečene dece, kao i pružanje moralne i materijalne pomoći deci i njihovim porodicama.
Maligne bolesti su jedan od glavnih globalnih zdravstvenih problema. Svake godine u svetu više od 160.000 dece oboli, a oko 90.000 dece umre nekog oblika malignog tumora. Maligne bolesti kod dece i adolescenata čine 1-4% svih karcinoma u svetu i ovaj se procenat kreće od 0-5% u Evropi do 4-8% u Africi. Uprkos dobrim rezultatima lečenja, maligne bolesti su u razvijenim zemljama i dalje drugi po učestalosti uzrok smrtnosti kod dece uzrasta od 0 do 14 godina, odmah iza povreda.
U Srbiji, gotovo svakoga dana, jedno dete oboli, a svake nedelje jedno dete umre od raka. Više od 2/3 novoobolele dece i više od polovine umrle su uzrasta od 0 do 14. godina. Kao i u većini zemalja i u Srbiji je registrovan porast stopa incidencije od malignih tumora, ali i smanjenje stopa mortaliteta. Na sreću, procenat izlečenja bolesti kod dece je veći nego kod odraslih. Petogodišnje preživljavanje dece obolele od raka u uzrastu od 0 do 14 godina značajno je poboljšano, sa manje od 50% do skoro 80% danaszahvaljujući uvođenju savremenih protokola lečenja ovih bolesti.
Najveći procenat izlečenja malignih bolesti kod dece je kod akutne leukemija – oko 70%, a terapija traje 105 nedelja. U našoj zemlji se od raka godišnje leči 400-500 dece u pet bolničkih ustanova (U Beogradu- Institut za majku i dete, Univerzitetska dečjaj klinika i Institut za onkologiju, u Nišu i Novom Sadu u Kliničkom centaru). Važno je da znamo da se i deca razboljevaju, da bolest ne bira, ali da se leče i da roditeljima i porodicama obolelih treba pomoći.
Sistematski pregledi imaju za ciljočuvanje i unapređenje zdravljaali i rano otkrivanje bolesti i drugih poremećaja zdravlja. Prepoznavanje značajaobavljanja redovnih sistematskih pregleda je od ključnog interesa za roditelje i decu. Rana dijagnoza bolesti – bolja prognoza.
Važno je da znamo da se i deca razboljevaju, da bolest ne bira, ali da se leče i da roditeljima i porodicama obolelih treba pomoći.
priboj033
Ostavite vaš komentar