Komšiluk Vesti

Mogući preokret u slučaju vode zagađene algama u Užicu

Krivac za najnovije zagađenje vode u Užicu nije ljudski faktor, niti tehnički kvar, pa je isključena mogućnost da je zagađena voda iz Vrutaka prodrla u novo izvorište Sušičko vrelo, već, prema nezvaničnim saznanjima Danasa – male hidroakumulacije u slivu Sušičkog vrela koje su to izvorište zagadile, nakon nedavnih obilnih padavina.

uzice-voda-foto-zoran-saponjic-1388147026-418639

Prema nezvaničnim objašnjenjima do kojih je Danas došao od izvora u Institutu „Jaroslav Čarni“, čiji su stručnjaci proteklih dana tražili uzrok zagađenja i izveštaj o tome dostavili ministru Velimiru Iliću, koji je juče trebalo da ga predstavi Vladi Srbije, zagađenje je posledica obilnih kiša koje su pokrenule kontaminirane vode u slivu Sušičkog vrela, na Zlatiboru.
– Po našem mišljenju isključen je ljudski faktor, a mogući uzrok je iz sliva Sušičkog vrela. Ministar Ilić je tražio naš izveštaj i mi smo ga poslali, ali ne možemo zvanično da ga objavimo dok ne bude predstavljen Vladi – rekao je taj izvor Danasa i dodao da u slivu Sušičkog vrela postoje mikroakumulacije koje imaju potencijal da u sebi sadrže alge.
„Bile su obilne kiše i do 100 litara po kvadratnom metru između 16. i 18 jula, koje su pokrenule vode u slivu Sušičkog vrela i najverovatnije su ga zagadile“, naveo je naš sagovornik.
Na konstataciju da je to loša vest za Užičane, pošto je i to alternativno izvorište rizično, nakon što je zimus takođe algama zagađeno jezero Vrutci, koje je duže od 30 godina snabdevalo grad vodom, on je uzvratio da to nije loša vest, jer postoji rešenje, „a to je rekonstrukcija fabrike vode koja je stara trideset godina“. Na podsećanje da to košta sedam miliona evra, on je objasnio da je koštala i sanacija vodovoda u Kruševcu, te da je hitno potrebna rekonstrukcija užičkog postrojenja i primena nove tehnologije za prečišćavanje vode. Na pitanje kako rešiti problem dok se ne rekonstruiše to postrojenje, jer je moguće da se i ubuduće, pri većim padavinama, zagadi Sušičko vrelo, što ga za vodosnabdevanje čini rizičnim i nebezbednim, sagovornik Danasa kaže da su „posle padavina potrebni veća obazrivost, češće kontrole, pa i dnevna zatvaranja ventila čime bi se sprečavao dotok vode sa tog izvorišta.
U međuvremenu, na površinu zagađene užičke vode isplivao je i stranačko-politički mulj, koji je pokrenuo ministar odbrane i potpredsednik SNS Bratislav Gašić, koji je po zahtevu Vlade Srbije zatražio smenu gradonačelnika (SNS) i kompletnog gradskog rukovodstva koga, uz naprednjake, čine i SPS, JS, NS, DSS i URS. Iza „vladine“ odluke krije se namera naprednjaka da na talasima zagađene vode reše sopstvene unutarstranačke probleme u gradu. Time Vlada Srbije, koja nema zakonsko pravo da smenjuje lokalne funkcionere već je to u nadležnosti lokalnih skupština, ne poštuje zakon i ruši elementarne temelje parlamentarne demokratije. S druge strane, u tom scenariju učestvuje i užički gradonačelnik, takođe naprednjak, kome je vrh stranke još u decembru sugerisao da podnese ostavku – ne zbog neispravne vode, već, navodno, zbog toga što nije više i bolje radio. On je dva puta ostavku „podnosio“ na konferencijama za novinare, ali ne i užičkoj skupštini. Ovoga puta, kako je Gašić zapretio – to će morati da učini na vanrednoj sednici lokalnog parlamenta. Iza te političke igre o traženim ostavkama i vladinim smenjivanjima, krije se namera vrha naprednjaka da u Užicu konačno urede svoje stranačke redove, jer nikako da se dogovore ko će naslediti sadašnjeg gradonačelnika – Tihomir Petković, kadrovski prebeg iz DSS koji je bio predsednik opštine u vreme prinudne uprave u gradu od 2006. do 2008. i koga podržava vrh SNS, ili Jelena Raković, direktorka ovdašnje bolnice. Ni za jednog od njih naprednjaci ne mogu da obezbede skupštinsku većinu.
Pojedini gradski funkcioneri, ohrabreni saznanjem da je moguće zagađenje Sušičkog vrela posledica izlivanja zagađenih voda u tom slivu, što je kako ističu – viša sila, a ne voda iz Vrutaka i ljudski faktor, navode da se od Gašića očekivalo da ponudi rešenje za problem dotrajale fabrike vode i za sanaciju Vrutaka, jer grad za to, kako kažu, nema ni stručnih ni finansijskih resursa.
– Mislili smo da je Gašić došao da nam pomogne, ali on je održao politički govor. Gradonačelniku je rekao: – Sale, ti znaš da smo mi prijatelji, ali znaš odakle ti ja prenosim informacije i pod hitno i ti i kompletno rukovodstvo treba da podnesete ostavku – prepričava jedan gradski funkcioner deo prekjučerašnjeg razgovora između Gašića i Miloševića, a potom podseća da niko iz JP Srbijavode, Direkcije za vode, Agencije za zaštitu životne sredine i pojedinih ministarstava nisu odgovarali za zagađenje vode u jezeru Vrutci, pre sedam meseci.
Drndarević: Nisam kriv
– Daću ostavku ako se to od mene traži i ako će to trajno da reši problem vodosnabdevanja Užica, ali, apsolutno se ne osećam krivim i nema nikakvih dokaza za moju krivicu. Uradio sam sve što se moglo da Užičani u trenutnoj situaciji što pre dobiju vodu, i zaista ne osećam krivicu što je palo toliko kiše, što su porasli nivoi vodotokova i što su alge, ko zna odakle stigle u Sušička vrela. Ne želim niti ja, niti moja porodica da nosimo odijum u javnosti za ovo što se događa – rekao je Vidoje Drndarević (SPS), zamenik gradonačelnika Užica, dodavši da ostavke nisu važne, već da se utvrdi šta uzrok zagađenja.

Izvor : Radio LUna

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.