Spomen-obeležje na Cigli kod Jablanice otkriveno u znak sećanja na jednu od prvih bitaka Prvog svetskog rata i majora Vasilija Lukovića koji je u njoj poginuo
Jablanica na Zlatiboru – Na uzvišenju Cigla kod zlatiborskog sela Jablanica, u udaljenom kraju stoletnih borova nadomak državne međe sa BiH, juče je – tačno na stogodišnjicu jedne od prvih bitaka u Velikom ratu kad se 21. i 22. avgusta (po novom kalendaru) 1914. godine Limski odred Užičke vojske hrabro suprotstavio austrougarskoj vojnoj sili – otkriven spomenik srpskim junacima palim na ovom mestu.
Svečano je to učinjeno, uz počasnu vojnu paljbu i učešće predstavnika Vojske Srbije, MUP-a, opština sa ovog područja, potomaka ratnika, sveštenstva te uz prigodan umetnički program. Spomenik su otkrili predsednici četiri opštine uključene u njegovo podizanje: Čajetine, Rudog, Priboja i Knića, znamenje su sveštenici osveštali, a događaju prisustvovalo više stotina žitelja ovog područja.
Još od Velikog rata, na jednoj od livada gde se vodila ova bitka, čitav vek je uspravno stajao i vremenu odolevao kameni beleg, prvi podignut jednom srpskom junaku u Prvom svetskom ratu, na kome je doslovce pisalo: „Major Vasilije Luković, poginuo 1914. godine. Ispunio svoju dužnost prema Kralju i Otadžbini. Zavidimo ti, i pozdravljamo ti porodicu…” Uklesali su to bajonetima u kamenu, dok su puške te bitke još grmele, vojnici saborci palog majora koji je, junački predvodeći svoj bataljon, na ovom mestu stradao od Austrougara.
Sada je taj stari beleg ugrađen u novo spomen-obeležje, na kome se uz tu poruku majoru Lukoviću nalaze još imena 45 palih ratnika, česma, krst, kamena šajkača, te ploča sa stihovima Alekse Šantića „Putniče, stani…”
Inicijativu da skromni krajputaš preraste u veliki spomenik dao je sveštenik iz ovog kraja Radovan Ćosić pre dve godine. Potom su Jablaničani osnovali odbor za podizanje spomenika na Cigli, s namerom da ga postave na livadi iznad planinskog puteljka na samo 300 metara od granice i sela Štrpci u BiH. – Uključila se opština Čajetina, najpre uredivši put od Jablanice ka Cigli za šta je izdvojeno oko 10 miliona dinara, a pridružile su se opština Rudo s one strane granice, Priboj, pa i Knić odakle je rodom major Luković. Radovi na spomeniku izvedeni su ove godine. Valjalo bi još da se ovaj put i asfaltira – kaže Vukomir Božanić, predsednik turističkog udruženja Jablanice.
A na svečanosti u čast palim ratnicima govorio je, emotivno, i sveštenik Ćosić. – Rodoljubi ovog kraja branili su u toj bici pre 100 godina naše njive, da ne budu tuđe. Čuli su sveti glas: „Ustaj, pođi”, strah im nije uplašio grudi. Jaram trpe volovi, a ne ljudi, Bog je slobodu dao za čoveka. Ovo su naše lavre i oltari – rekao je on, pokazujući na spomen-obeležje.
Predsednik organizacionog odbora ove svečanosti Milan Stamatović, čelnik opštine Čajetina rekao je da se ovim činom odužujemo našim slavnim precima, a ujedno preko prošlosti nalazimo vezu za širu saradnju sa susednim opštinama iz Republike Srpske. – Ova bitka i druge koje je tih dana vodila Užička vojska dale su svoj doprinos, vezujući šestu austrougarsku armiju sa 50.000 vojnika, da elitne divizije srpske vojske probiju front na Ceru. Ovde na Cigli poginulo je preko 100 redovnih srpskih vojnika i neutvrđen broj dobrovoljaca branilaca otadžbine. Njima su otadžbina i porodica, kako piše i na ovom spomeniku, bile najvažnije, kako i današnjim generacijama treba da bude – naglasio je Stamatović.
A unuka palog majora Lukovića Ljubica Draškić, koja živi u inostranstvu, rekla je: – Dočekala sam, evo, da se priznaju dela naših predaka iz Prvog svetskog rata. Hvala opštinama što su ovo organizovale, kao i mojoj mami Milici koja nas je celog života podsećala na naše pretke, da znamo ko smo i šta smo.
B. Pejović/Politika.rs
objavljeno: 23.08.2014.
Ostavite vaš komentar