Ministar privrede Srbije i vlasnik finske kompanije „SISU Auto“, 30.maja su u Priboju potpisali Memorandum o razumevanju koji podrazumeva pokretanje proizvodnje u Fabrici automobila Priboj. Premijer Vučić , koji se tom prilikom obratio radnicima FAP-a i obećao „bolje dane“ delovao je veoma uverljivo dok je govorio kako će Finci zaposliti 600 radnika u tri etape. Pedeset dana kasnije, 23 juna, Skupština opštine Priboj usvojila je predlog za izradu Plana visoke brane na reci Lim koja verovatno potapa jedan od najvećih pogona Fapa, „Montažu“.
Dokaze da je i ranije planirana, „mala“ hidroelektrana „Rekovići„, po izveštaju Stručne komisije, plavila instalacije ovog pogona pred Skupštinu opštine Priboj izneli su odbornici zaposleni u Fapu. Oni nisu glasali za ovaj predlog , te su na neki prekršili stranačku disciplinu jer Nova Srbija, čiji su predstavnici učestvuje u vlastiu Priboju .
Predsednik opštine Lazar Rvović, na iznete tvrdnje u vezi toga da će izmena Plana za izgradnju brane i njegova realizacija potopiti FAP odgovorio je da on nije stručnjak za tu oblast, a da će se u vezi izgradnje ovog objekta, direktno dogovarati nadležno Ministarstvo i investitor.
Time je predsednik Rvović prebacio odgovornost na državu i investitora .
Tu tek počinju problemi sa razumevanjem dešavanja vezanih za Fap , jer je jedan od doskorašnjih suvlasnika firme investitora „Mini Hidro Investments“, na čiji su zahtev su izdate dozvole za gradnju hidroelektrane „Rekovići“, Nikola Petrović, kao direktor JP „Elektromreže Srbije“ u isto vreme i predstavnik države. Nikola Petrović, inače kum Aleksandra Vučića, je u novembru 2012. svoj vlasnički udeo prebacio na firmu „PEGAGASSUN LIMITED“, registrovanu na „Devičanskim Ostrvima“. U trenutku kada je izabran za direktora JP „Elektromreže Srbije“, Petrović je i formalno bio suvlasnik firme investitora u hidroelektrane u Priboju na Limu.
Istraživanja firme“Mini Hidro Investmens“ uz bušenje korita Lima, u krugu fapovog pogona, koja su takođe vršena u novembru 2012, od strane Ministarstva prirodnih resursa,rudarstva i prostornog planiranjasu proglašena su nelegalnim jer su, kako piše u obaveštenju koje je to ministarstvo izdalo, izvedena bez dozvole. Još uvek nije poznato da li je zbog tih nelegalnih geoloških radova i bušenja korita reke na dubini od preko 13 metara neko odgovarao.
Malo je verovatno da predstavnici države nisu čuli za planove o potapanju jednog od najvećih pogona Fapa.Veća je verovatnoća da će veliki planovi „za Fap i Priboj“, stati u „manju vreću“, na onih prvih 200, da će se Finci zadovoljiti nizvodno od pogona Montaže sa 6.000.000. evra podsticaja, nekom proizvodnjom delova i dobrim i skupim presama .
Potopljeni „domorodci“ Priboja, koji budu dovoljno blesavi da u njemu ostanu sa visokom branom u urbanističkoj zoni, moći će da računaju jedno od 200 mesta, u preseraju verovatno.
Sve bi bilo mnogo jasnije da se Memorandum o razumevanju koji je potpisan između finskog SISU i Vlade Srbije ne drži u strogoj tajnosti.
Saša Bjelić
Ostavite vaš komentar