HRAST-PRIBOJ Priboj kroz vekove

Bjeličkovica-trospratna isposnica kod Priboja

Ispod pribojskog sela Kratovo, u  živopisnom i uzbudljivom kanjonu Kratovske reke  koja se, kilometar nizvodno, kod jezera Potpeć uliva u Lim, nalazi se stena Bjeličkovica i u njoj ozidana trospratna isposnica.

Isposnica je   izgrađena   u srednjem veku, u prirodnoj pećini u rascepu dva kamena masiva, namenjena je monasima manastira Svetog Nikole, u Pribojskoj Banji,koij su u njoj obitavali  još u prednemanjićkom periodu .Na ulazu je ozidana sigom i kamenom, nivoi – spratovi, podeljeni su drvenim konstrukcijama, a na spratovima postoje prozori  i ostaci kamina. Isposnica je duboka 22 metra, ulazni zid je visok 9 metara, a svaki sprat je imao oko 18 kvadratnih metara prostora.

Iako je dobro kamuflirana u krajolik, njen spoljni zid se može videti, (kada znate gde da gledate)  sa obližnje  staze koja vodi kroz kanjon. Pristup isposnici sada je moguć samo uz pomoć alpinističke opreme, a istraživači ostavljaju mogućnost da joj se prilazilo preko neke drvene konstrukcije ili  stepenica u kamenu.

„Pustinja“, za monahe podvižnike

Meštani zaseoka Ćirkovići, u blizini čijih domova se nalazi ova isposnica, nazivaju je „Pustinja“. Istim  nazivom su vekovima ranije nazivane naseobine monaha podvižnika koji su u osamljivanju i izbegavanju društvenih kontakata videli  priliku da se duhovno uzdignu i učvrste u veri.

Isposnica manastira Sveti Nikola na Banji

Vrlo je verovatno da su u ovoj i sličnim isposnicam pisane i prepisivane verske knjige,na šta, upućuju i naučnici Danica i Marko Popović  koi su do sada najdetaljnije istaživali ovu isposnicu i osvojim nalazima pisali naučne  radove .

U rezimeu jednog  svog rada oni navode da je isposnica Bjeličkovica pripadala veoma značajnom manastiru Svetog Nikole, u Pribojskoj Banji  koji je u jednom periodu bio episkopsko sedište Dabarske episkopije. O značaju tog episkopskog sedišta govori podatak da se on  pominje u Tipiku manastira Studenice, (pisanom početkom XIII veka)  kao jedan od šest manastira čije su starešine birale igumana studeničke lavre.Organizacija monaškog života ovog manastira  podrazumevala je dakle  i keliotski način života, predodređen za odabrane podvižnike i karakterističan za rani srednji vek . Oni zaključuju da je to razlog što kelije manastira Banje prevazilaze regionalni značaj.

Neistražena pustinja Grabovica

Iako najznačajnija, Bjeličkovica nije bila jedina isposnica manastira  u Pribojskoj Banji. U pisanim izvorima pominje se i monaška pustinja Grabovica.

Pisah ovo pisanije na reci Limu, prema hramu svetog i slavnog arhijereja Nikole, zvanom dabar, u Pustinji Grabovici“, napisao je u svom zapisu iz 1535. godine jeromonah Sava, i zamolio čitaoca da mu oprosti greške u pisanju, jer, kako kaže, „beše mesto strpatno,a vreme zimno i mračno“.
Isposnica Grabovica nije istražena, ali je locirana na levoj obali Lima  u pribojskom selu Dobrilovići , zaseok Grabovica, na litici stene,(vrh se Gradac) kod meštana poznata kao „Stan pećina“.

S.B.

www.priboj033.com

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.