Uncategorized Vesti

Beleg braniocima čuva stražu na tromeđi

Opštine Čajetina, Priboj i Rudo obnavljaju spomenik braniocima drinskog fronta 1914. godine. Krajputaš majoru Vasiliju Lukoviću, isklesan bajonetima, neće više biti u korovu.

 Krajputaš na mestu gde je vođena jedna od prvih bitaka Velikog rata

USAMLjENI beleg, ukraj puteljka koji iz zlatiborskog sela Jablanica izlazi na granicu sa BiH, koga su vojnici na početku Velikog rata bajonetima isklesali komandantu Limskog odreda, majoru Vasiliju Lukoviću, uskoro će postati deo novog obeležja, a majoru će stražu čuvati saborci, sa imenima na pločama spomen-česme koju na tromeđi podižu opštine Čajetina, Priboj i Rudo.

U kamenu sa tragovima krvi i šrapnela granate, koja je na koti Cigla ubila komandanta, vojnici su samo dan pošto su 9. avgusta 1914. godine (po starom kalendaru) odbranili granicu Srbije pred naletima 16. austro-ugarskog korpusa i sahranili mrtve drugove, bajonetima urezali epitaf:

„Major Vasilije Luković poginuo 9. VIII 1914. g. Ispunio svoju dužnost prema Kralju i Otadžbini… Zavidimo ti, i pozdravljamo ti porodicu…“

Čitav vek vetrovi šibaju krajputaš, jedinstven spomenik iz Velikog rata jer su ga podigli vojnici, slično vojvodi Kajici iz epske pesme, kada su vojnici sabljama sanduk istesali i ostavili oružje „da im čuva na Krajini stražu“. Nemar pokolenja, mahovina i lišajevi prekrili su zapis i sećanje na odbranu Srbije, ovde na južnom delu Drinskog fronta. Samo se ponegde, u narodu, čuva predanje o odsudnoj odbrani i da je u dva dana „u okršaju sa četiri-pet puta nadmoćnijim Švabama na Cigli, Crnom vrhu i Oštrelju poginulo preko 100 vojnika i dobrovoljaca Limskog odreda Užičke vojske, a da su gubici napadača bili daleko veći.

Podaci o ratnicima su još uvek nepotpuni: tek se posledenjih meseci traga za imenima. Tela pogunulih na grudobranu otadžbine su 1939. godine preneta u spomen-crkvu u Priboju i selo Štrpci u ruđanskoj opštini, a posmrtni ostatke majora Lukovića (1881-1914) brat Teodosije, general, preneo je u rodni Knić, u Šumadiji.

– Kameni beleg na Cigli, svedok jednog danas skoro nezamislivog vojničkog odnosa prema otadžbini, narodu, vojničkoj časti i spremnosti na žrtvu, koji se može ravnati sa najsvetlijim antičkim primerima, već čitav jedan vek nas opominje da odamo dužnu poštu tom herojskom vremenu i precima – podseća Vukomir Božanić, predsednik TU „Jablanica“, koji je sa starim protom Radovanom Ćosićem pokrenuo akciju da se ovaj kraj oduži hrabrim braniocima.

Stogodišnjica odbrane Srbije na južnom delu Drinskog fronta obeležiće se 22. avgusta, do kada neimari treba da završe radove na sedam kilometara makadamskog puta od Jablanice do granice. Opština Čajetina u ovaj projekat, kako kaže Božanić, ulaže preko 10 miliona dinara.

ŠAJKAČA I ČUTURICA

Na spomen-česmi, uz stari beleg, koga umivaju konzervatori užičkog Muzeja, biće u kamenu prepoznatljivi delovi odeće i opreme srpskih ratnika – šajkača i čuturica iz koje će isticati voda, dovedena uz pomoć pumpe. Uz stari, isklesaće se i novi epitaf.

Večernje Novosti/ D.Gagričić

Ostavite vaš komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.